DOBRODOŠLI NA POČETNU STRANICU IZRADE AVIONA

Iskustva i korisni linkovi za izgradnju vlastitog zrakoplova

				

ZRAKOPLOV EVANS VP-2 MOD

Skica_Evans_VP-2 Izvodi iz Planova za izgradnju zrakoplova sa napomenama dizajnera Dizajner: William Samuel Evans 1968 godine, stručnjak zrakoplovne tvrtke Convair La Jolla, California, USA. Zrakoplov je dizajniran za početnike i za amatersku izgradnju kod kuće, drvene konstrukcije, prekriven aerošperpločom i platnom, dvosjed rame uz rame, niskokrilac, povećanog raspona i površine krila u odnosu na VP-1, širim trupom za smještaj dvije osobe i nešto dužim trupom, otvorenog kokpita, jednostavan za izgradnju i pouzdanih letnih osobina. Njegov i zgled i performanse nisu od presudnog značaja. Dizajniran je posebno za korištenje VW zrakom hlađenog motora iz "Bube" ili Kombija. Trup je izgrađen po sustavu kutijaste drvene konstrukcije, gdje vanjska aviošperploča ima ulogu sprečavanja dijagonalnih opterećenja, savijanja, uvijanja i uvrtanja, što pojednostavljuje izgradnju. Poletio je u rujnu 1968 godine i od tada ga rado izrađuju graditelji amateri širom svijeta. Gotovo da nema kontinenta i zemlje u kojoj ne leti.

Specifikacije

Posada: jedan
Kapacitet: jedan putnik
Duljina: 5,87 m
Raspon krila: 8,23 m
Površina krila: 12 m2
Visina: 2,03 m
Širina (u kokpitu): U roku od 1,1 m (1,15 m izvan)
Širina rastavljen: 1,15 m
Aerodinamični profil: NACA 4415 mod
Masa: 290kg
Bruto težina: 427kg
Motor: VW 2100 ccm zrakom hlađen, 65 KS
Kapacitet rezervoara: 45 litara
Kotači: 2 komada glavni naprijed i 1 repni
Opterećenje: Normalno Kategorija + 3,8 / - 1,9

Performanse

Posada: jedan
Maksimalna brzina: 100mph ( 160km/h )
Vne: 185 km/h
Cruise brzina: 75mph ( 121 km/h )
Stall speed: 40mph ( 64 km/h )
Stall speed ( power of ): cca 35 km/h
Rate of climb I: 700ft/min (3,6 m/s)pilot bez putnika
Rate of climb II: 400-500 ft/min sa dvojicom )
Take of distance over 5o ft obstacle: 1310ft (400 m )
Landing distance over 50 ft obstacle: 900ft ( 300 m )

ZAHTJEVI ZA GRADITELJE

Zrakoplov je projektiran uz puno kvalitetnih uputa za izgradnju, od kojih se ne smije odstupati. Svako odstupanje od izvornog dizajna mora biti napravljeno u vlastitom interesu i u dogovoru sa projektantom poštujući naputke svog mentora gradnje. Bez njegovog odobrenja na projektu ništa ne mijenjati, pa makar se radilo i o “ sitnici “. Želio bih skratiti „muke“ svima onima koji razmišljaju ili su u procesu izgradnje vlastitog zrakoplova. Savjeti, stavovi, mišljenja i fotografije na ovim stranicama ne obavezuju, niti se eventualno može pozivati na njih, od čega se autor ograđuje. Svima koji razmišljaju o izgradnji vlastitog zrakoplova želim dati nekoliko uvodnih napomena sa namjerom da će im koristiti. Izgradnja zahtijeva puno slobodnog vremena, a i znatan dio novčanih sredstava, pa bi zbog toga prije početka trebalo sa obitelji razmotriti i dogovoriti stabilnost životnih uvjeta, financiranje izgradnje i naknadnih troškova i vašeg angažiranja na projektu, kako ne bi došlo do neželjenih posljedica i eventualnih problema u odnosima. Vodite računa o radionici u kojoj namjeravate raditi, njena udaljenost od stana, pristup, grijanje, ventilacija, voda, uznemiravanje susjeda ( buka, mirisi i slično ). Najbolje rješenje je garaža ili slična prostorija blizu stana, koja je opremljena osnovnim alatima, strujom, vodom i grijanjem. Na web stranicama imate dosta slika i podataka o veličini i opremanju radione. Nacrti koje ste odabrali diktiraju njenu veličinu. Kod izbora zrakoplova svakako imajte na umu vaša teorijska i praktična znanja, a ako ih ne posjedujete povežite se sa ljudima iz lokalnih aeroklubova koji vam mogu pomoći svojim savjetima. Ne zaboravite i na letačko iskustvo, koje se može steći ili obnoviti preko lokalnih aero klubova. Nakon toga odlučite se za tip i vrstu zrakoplova, naravno uzimajući u obzir sklonosti za rad sa materijalima ( drvo, metal, stiropor, kompozitni materijali itd. ). Imajte na umu nakon izgradnje gdje ćete držati avion (aerodrom, uređeno letilište, garaža, prijatelji, prijevoz trailerom i slično). Ukoliko nemate iskustva u radu sa materijalima, preporučam da se savjetujete sa iskusnim graditeljima, a prije nego se upustite u kupovinu i gradnju, izradite maketu vašeg aviona koja će vam puno pomoći u realizaciji projekta. Ne dajte se obeshrabriti i tražite pomoć i savjete na vrijeme. Mjesto i način čuvanja i prijevoza zrakoplova: Zrakoplov je dizajniran tako da se krila mogu brzo odvojiti ili vratiti na trup, pa se može čuvati u garaži ili prevoziti cestom.

Faze izgradnje:

Moj zrakoplov bit će, iz estetskih razloga, presvučen stiroporom, epoxy dvokomponentnom smolom i 160gr. staklenim vlaknima, ramenjače ojačane karbonom, stajni trap izrađen od jasenovog lameliranog furnira ojačanog karbonom, a hrbat izrađen od lagane ekume fleksibilne šperploče presvučene staklom.
Free Web Hosting